„Wszyscy, których znam są chorzy psychicznie”

wszyscy ktorych znam sa chorzy psychicznie

Przeglądając ciekawe pozycje w Wydawnictwie Znak, natknęłam się na książkę Krystiana Nowaka „Wszyscy ludzie, których znam są chory psychicznie”. Przyznam, że sam tytuł od razu mnie zaintrygował. Kupiłam ją, przeczytałam i chętnie podzielę się przemyśleniami, jakie nasuwały mi się w trakcie czytania tej lekko awangardowej, ale z drugiej strony totalnie mainstreamowej książki. Zapraszam.

Krystek – copywriter i bohater tragiczny?

Krystek jest bohaterem naszych czasów. Chce być kimś! Pracuje jako copywriter, robi masę ambitnych prodżektów, zbiera lajki na fejsbuczku, płaci fejmem, a miłości szuka za pomocą geolokalizacji. Jednak tak naprawdę jest kulturoznawcą, który żyje z pisania ogłoszeń aut dla komisu samochodowego i marzy o wydaniu swojej powieści – kryminału transcendentalnego, mówiącego o parze detektywów, wpadających na trop seryjnego mordercy, którym okazuje się wszechmocny złoczyńca, czyli Bóg. Oczywiście jeszcze nic nie napisał, brak mu weny, ale uważa się za pisarza – artystę. W związku z tym, stara się trzymać fason, popijając latte, alkohol i nie odstawać od standardów lewackich znajomych. Każdego dnia walczy z codziennością, przeciwnościami losu, poszukując obiecanej kariery, sławy i pieniędzy.

Czy to książka dla każdego?

W mojej opinii zdecydowanie nie jest to pozycja dla każdego. Jeśli szukasz tu wielkich uniesień literackich na miarę Sienkiewicza, to zdecydowanie po nią nie sięgaj. Jeśli jednak zależy Ci na inteligentnym, chwilami abstrakcyjnym humorze, to idealnie. Książka powinna być traktowana z przymrużeniem oka, ponieważ jest to przepełniona czarnym humorem i sarkazmem opowieść o Millenialsach robiących kariery inne, niż im obiecywano. O rozczarowaniu i próbie radzenia sobie z rzeczywistością znacznie mniej interesującą niż ta kreowana na Instagramie.

Czytając „Wszyscy, których znam są chorzy psychicznie” miałam wrażenie, że autor w dużej mierze inspirował się twórczością Bukowskiego. Przeplata tu motyw kobiet jako weny, sprytnych kotów, pisania głupot za pieniądze oraz tak charakterystycznego dla Buka morza alkoholu.

Jedyne co wycięłabym z tej książki to rozmowy z kotami. Trochę to seplenienie i wielkie litery mnie irytowały.

Czy naprawdę wszyscy jesteśmy chorzy psychicznie?

Chorzy nie są ludzie, a czasy w jakich żyjemy. Ostatnio przeczytałam na ten temat ciekawy artykuł, z którego wynika, że dzisiejsi dwudziestolatkowie to pokolenie skrzywdzone.

Nie wiedzą nic o sobie, nie wiedzą, czego chcą. Mają aspiracje, które narzuca im świat zewnętrzny, czują, że muszą to, czy tamto. Oni zaś nie wiedzą ani czy to lubią, ani czy to jest dla nich dobre, czy jest to im potrzebne i przede wszystkim, jak mieliby się za cokolwiek zabrać […] tłumaczę im, że życie nie polega na ciągłych fajerwerkach. Jest generalnie nudne. Ale oni się na to nie godzą. Chcą, by codziennie była impreza. Nie chcą, by życie było szare. Nie wiedzą, czego chcą, a oczekują, że będzie inaczej.  – zauważa Dorota Zawadzka dla Na Temat.

Potwierdzenie tego można znaleźć w tej książce. Krystian Nowak bardzo dobrze pokazuje w swojej książce obraz dzisiejszego świata, nastawionego na sukces i karierę. Ciągła presja, która przytłacza, brak możliwości spełnienia w wymarzonym zawodzie czy nastawienie na „mieć niż być”. Ten wszechogarniający coaching potrafi zrujnować życie.

Wieczna niepewność pomieszana z ciśnieniem, aby „robić swoje”, „realizować marzenia” czy „stać się panem swojego losu”. Z jednej strony tysiące osób zatrudnionych na umowach o dzieło, bez oszczędności, bez „pleców”, bez państwowej poduszki na którą mogliby spaść, gdy się przewrócą. A z drugiej ciągłe namawianie: idź na swoje, weź los w swoje ręce, nikt za ciebie sukcesu nie osiągnie. ” K. Nowak dla Dziennika Zachodniego.

Krystian Nowak – kilka słów o autorze

Krystian Nowak to debiutant, aspirujący literat, znany z takich inicjatyw jak „Zdelegalizować coaching i rozwój osobisty”. Mówi się o nim, że jest Adasiem Miauczyńskim epoki Instagrama. Lubi się śmiać, czasem przez łzy i zaciśnięte zęby. Po przeczytaniu „Wszyscy ludzie, których znam są chorzy psychicznie” z pewnością się z tym zgadzam. Polecam również ciekawy wywiad z autorem, gdzie tłumaczy na czym polega tytułowa „choroba psychiczna”.

Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/wszyscy-ludzie-ktorych-znam-sa-chorzy-psychiczni-krystian-nowak-114668

Artykuł: https://natemat.pl/47955,zlamane-pokolenie-20-latkow-nie-wiedza-co-chca-robic-wiec-nie-robia-nic

Zobacz podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *