Czy warto studiować polonistykę?

czy warto studiowac polonistyke

Co warto studiować? Oto jest pytanie, które zadają sobie absolwenci szkół średnich, gorączkowo przeglądają prognozy ofert rynku pracy. Jeśli patrzymy wyłącznie na przewidywania branży, to nie mam dobrych wieści dla polonistów. Króluje branża IT czy księgowość. Ogólnie – umysły ścisłe. Choć mówi się, że wykształcenie techniczne jest najbardziej przyszłościowe, istnieje wiele zawodów, w których humaniści sprawdzą się lepiej, a umiejętności językowe są bezsenną wartością. Tutaj nasuwa się pytanie: czy warto studiować filologię polską? Jak one wyglądają? Co będę robić po nich?

Filologia Polska – dla kogo?

Studia z książką w ręku, tramwaju czy pociągu, to rzeczywistość studenta polonistyki. Lektur jest naprawdę sporo. Na tym kierunku nie będziesz czytał tego co chcesz, ale też nie same lektury szkolne. Nie będziemy też czytać jedynie literatury najnowszej. Na studiach trzeba przejść przez każdą epoką literacką … bardzo szczegółowo.

Mitem jest opinia, że większość czasu uczymy się ortografii, piszemy wiersze czy różnego rodzaju pisma urzędowe. Nie! Dba się tutaj o wyrobienie czytelnicze, cierpliwość i zamiłowanie do spędzania czasu z książką. Polonistyka to przede wszystkim kierunek dla osób lubiących poszerzać swoje horyzonty intelektualne oraz językowe. Studiując polonistykę często słyszałam opinię, że to nic trudnego, bo każdy Polak mówi po polsku …. naprawdę? To jest nieprawda, ponieważ są to studia interdyscyplinarne. Zdobędziesz na niej wiedzę z filozofii, literaturoznawstwa, językoznawca, kulturoznawstwa, dialektologii i historii języka polskiego.

Największe bolączki studentów filologii polskiej?

Zdecydowanie nie są to studia dla każdego. Ilość materiału do przerobienia jest ogromna – lista lektur tutaj. Wielokrotnie sama chciałam z nich zrezygnować, jednak teraz nie żałuję ich skończenia. Najtrudniejszymi przedmiotami dla mnie była historia języka polskiego oraz literatura staropolska.

Znalezione obrazy dla zapytania: szukamy kogos kto za scs

Tak jak każdy kierunek studiów, polonistyka ma swoje wady i zalety. Jestem daleka od gloryfikowania tych studiów, ponieważ materiał oraz sposób jego przekazywania był czasami zdecydowanie przestarzały, niejasny i niepotrzebny w obecnych czasach. Niektóre egzaminy wręcz abstrakcyjne. Mimo tych wad, polonistyka pozwala inaczej spojrzeć na literaturę oraz język, otworzyć umysł, pobudzić pokłady kreatywności i dostrzegać aspekty, chwyty zastosowane przez autorów, których nikt inny nie znajdzie.

Czy filologia polska to tylko specjalizacja nauczycielska?

Nie każdy wie, ale studia polonistyczne to nie tylko specjalizacja związana z nauką tego języka. Po pierwszym semestrze lub roku mamy do wyboru szereg specjalizacji:

  • Program nauczycielski daje kwalifikacje do nauczania języka polskiego po ukończeniu studiów I i II stopnia. Pamiętam, że jeszcze do wyboru po tej specjalizacji lub łącznie z nią była logepedia.
  • Nauczanie języka polskiego jako obcego, czyli glottodydaktyka, przygotowuje do pracy lektora języka polskiego w ośrodkach akademickich za granicą, w szkołach językowych oraz polskich i zagranicznych instytucjach kształcących obcokrajowców.
  • Edytorstwo tekstów literackich i użytkowych przygotowuje do podjęcia pracy w wydawnictwach, redakcjach czasopism i gazet oraz agencjach reklamowych. To chyba najciekawsza ze specjalizacji, która daje wiedzę z zakresu krytyki tekstu, typografii, technicznego opracowania tekstów i jego komputerowego składu.
  • Komunikowanie publiczne, reklama – przygotowuje do pracy w zawodach wymagających tworzenia poprawnych i skutecznych wypowiedzi w mowie i piśmie: pracy w mediach, administracji publicznej, działach promocji i reklamy. Daje wiedzę z zakresu kreatywności językowej, technik autoprezentacji i kreowania wizerunku, kształtowania relacji społecznych i technik public relations.
  • Publicystyka kulturalna i krytyka artystyczna przygotowuje do pracy w instytucjach kultury, wydawnictwach, redakcjach czasopism etc.
  • Dziennikarstwo – na UŁ dziennikarstwo stanowi osobny kierunek studiów, jednak wcześniej (tak na wielu uczelniach jest) traktowany był jako specjalizacja filologii polskiej.

Opis specjalizacji i ważne informacje o studiach polonistycznych na UŁ – tutaj.

Co po polonistyce?

Czy naprawdę studiowanie polonistyki to młodość spędzona w bibliotekach? A potem bieda i rozczarowanie jak to zostało pokazane w filmie „Dzień Świra”? Na studiach powtarzano studentom, że czeka na nich praca jedynie jako sekretarka lub nauczycielka. Nie jest to prawda, ponieważ absolwenci polonistyki podejmują pracę nie tylko w szkołach i na uczelniach wyższych (to udaje się nielicznym), lecz także w mediach, wydawnictwach, placówkach kultury, w branży public relations i reklamy.

Uważam, że nie należy łączyć kierunku studiów z przyszłą pracą. Nie dotyczy to oczywiście prawników czy lekarzy, których zawód tego wymaga. Jeśli myślicie o pracy w marketingu, to moim kierunek studiów nie ma znaczenia. Liczy się kreatywność! Znam osoby, które po archeologii czy nawet po prawie bardzo dobrze odnajdują się w branży medialnej lub IT. Z drugiej strony absolwenci studiów humanistycznych sprawdzają się także w pracy w banku czy analityce internetowej. Umiejętność „lekkiego pióra”, duża wiedza językoznawcza oraz umiejętności komunikacyjne w wielu zawodach są ułatwieniem dla polonistów.

Dzięki pisarskiej wprawie, kreatywności i oczytaniu możesz podjąć pracę, jako copywriter, specjalista od contentu w agencji reklamowej, tworząc rozmaite slogany, teksty i koncepcje marketingowe. To niezbędne umiejętności w zawodach związanych z social mediami, e-marketingiem czy PR. Warto natomiast inwestować w języki obce, które pozwolą nam wybić się jako humanistą na rynku pracy. Wybrany kierunek nic nie przesądza, a to jaką wybieramy ścieżkę, zależy tylko od nas!

Zobacz podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *