Ciekawostki o języku polskim, które warto znać!

ciekawostki o jezyku polskim

W powszechnej opinii, język polski jest bardzo trudnym i nudnym językiem do nauki. To jednak błędne myślenie, ponieważ plastyczna natura polszczyzny daje wiele możliwości słowotwórczych oraz komunikacyjnych! Zgadzam się, że nie jest najprostszym z języków, utwierdziły mnie w tym studia, ale można się w nim doszukać się wielu interesujących faktów.

Zacznijmy od samej jego natury. Język polski należy do grupy języków zachodniosłowiańskich, podobnie jak rosyjski, ukraiński, czeski czy serbski. W związku z tym, jadąc na ferie zimowe do Czech jesteśmy w stanie z lekkimi problemami, ale się dogadać. Ten wpływ widać również w obocznościach. Wywodzi się on z języka praindoeuropejskiego. Uważany bywa przez inne narody za „szumiąco – szeleszczący”, który skrywa wiele ciekawostek.

Co ciekawego kryje polszczyzna:

  • Język polski uznawany jest za jeden z najtrudniejszych do nauki języków świata, tuż obok chińskiego, węgierskiego i fińskiego.
  • Polszczyzna ma stosunkowo niewielką ilość znaków. Alfabet składa się obecnie z 32 liter i oparty jest na alfabecie łacińskim. W tej chwili szacuje się, że język polski jest ojczystym językiem dla około 44 mln ludzi na świecie.
  • Pierwsze znane pełne zdanie po polsku pochodzi z Księgi Henrykowskiej z 1270 roku: „Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj”.
  • Najstarszy druk w języku polskim ukazał się w 1475 we Wrocławiu. Były to trzy modlitwy katolickie „Ojcze nasz”, „Zdrowaś Maryjo” oraz „Wierzę w Boga” opublikowane w tzw. Statutach Elyana.
  • W 1285 na postanowiono o używaniu języka polskiego obok łaciny.
  • Co ciekawe, język polski wywarł wpływ na takie języki jak ukraiński, białoruski, litewski, rosyjski, jidysz, hebrajski, czeski, rumuński, węgierski.
  • Jak się okazuje, nasz język jest bardzo plastyczny, a Polacy uwielbiają tworzenie nowych słów. Konsekwencją tego, są neologizmy, które nie są już spotykane tylko w dziełach literackich, ale również w codziennej mowie. W ostatnim czasie powstało wiele językowych pomysłów: plażing, leżing i smażing, urlop tacierzyński, alternatywka, jesieniara, parawaning czy nawet tak powszechna już blogerka, youtuberka, instagramerka, influencerka.
  • Ciekawostką jest, że w sytuacjach, gdy należałoby używać mowy wzorcowej, warto zwracać uwagę na unikanie powszechnych w polszczyźnie rusycyzmów: pod rząd, póki co, z wielkiej litery, wiodący w znaczeniu „główny” czy jak by nie było.
  • Bardzo często w języku polskim poprawne są dwie fory językowe jednego wyrazu, jak będę biegał / będę biegać lub pokoi / pokojów.
  • Polski z roku na rok staje się coraz popularniejszy, jako język obcy. Obecnie uczy się go około 10 000 osób na całym świecie.

Już niedługo, bo w lutym, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Zarówno w swoich wypowiedziach ustnych, jak i pisemnych staram się poprawnie posługiwać się poprawną polszczyzną. Jestem przecież po polonistyce. Mimo to, jak każdy popełniam błędy, używam złej odmiany czy muszę pomyśleć nad odpowiednią formą. Nie ma w tym nic złego – wszyscy jesteśmy tylko ludźmi. W mojej opinii język polski jest trudny, chociaż bardzo plastyczny i ciągle się zmienia, co widać, np. w neologizmach. Tworzymy nowe słowa, ponieważ nasze życie się ciągle zmienia. Język musi nadążyć za szybką codziennością.

Zobacz podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *