„Balet, który niszczy. Traumatyczne historie ze szkół baletowych” Monika Sławecka

balet, ktory niszczy - monika sławecka - opowiesci ze szkol baletowych

Taniec to piękne zjawisko, które od zawsze towarzyszył człowiekowi. Już przed wiekami istnieli zawodowi tancerze cieszący oko możnych swym kunsztem i gracją ruchów. Wśród wielu najprzeróżniejszych odmian tej sztuki, za jej króla uważany jest balet. Balet pochodzi od łacińskiego ballare – tańczyć. Jest to rodzaj widowiska teatralnego, w którym głównym środkiem wyrazu jest taniec. Obserwując baletnice można odnieść wrażenie, że wszystko przychodzi im z łatwością, lekkością i brakiem jakiegokolwiek wysiłku. Oczywiście to tylko pozory.

Od wielu lat interesuję się tą tematyką, ponieważ sama 5 lat tańczyłam amatorsko. Wiem ile czasu, siły, poświęcenia i nauki techniki wymaga jedno przedstawienie. O szkołach baletowych krążą niebotyczne legendy, dlatego z zainteresowaniem sięgnęłam po książkę „Balet, który niszczy. Traumatyczne historie ze szkół baletowych” Moniki Sławeckiej.

Traumatyczne historie ze szkół baletowych

Nikt nie zastanawia się, co dzieje się za kulisami? Jakie sekrety skrywają ściany polskich szkół baletowych? „Balet, który niszczy” to zbiór świadectw tancerzy, spisane w formie wywiadu, którzy są absolwentami lub byli uczniami państwowych szkół baletowych w Polsce. 

Na porządku dziennym jest tutaj przemoc, wyzwiska i nadużycia seksualne, które zdają się być zaprzeczeniem idei sztuki, jaką jest balet. Monika Sławecka w swojej książce pokazuje historie ludzi, obdartych z pasji, radości z tańca i przede wszystkim poczucia własnej wartości. Bohaterowie doświadczyli przemocy czy poniżania, ale co najdziwniejsze nie ze strony rówieśników, ale nauczycieli.

Po tym, jak na wstępie usłyszałam od nauczycieli, że jestem za bardzo zaokrąglona w bioderkach – co zmieniło moje postrzeganie siebie na całe życie – postanowiłam udowodnić, że będę najchudsza, a dzięki temu najlepsza. Kiedy to nastąpiło, zaczęłam być stawiana za wzór, promowana wśród innych uczniów. Ważyłam 25,7 kilograma przy wzroście 162 cm„. Rozmowa z Natalią Wojciechowską, tancerką i choreografką, fragment „Balet, który niszczy”.

„Balet, który niszczy. Traumatyczne historie ze szkół baletowych” to bardzo przejmująca pozycja, pełna cierpienia i niesprawiedliwości. Dlaczego świat baletu tak bardzo przepełniony jest okrucieństwem i zawiścią? Czytając tę książkę byłam naprawdę w szoku. Zastanawiam się jak to możliwe? Gdzie byli rodzice tych dzieci? Niestety nie wszystko co się dzieje na sali treningowej, wychodzi na jaw. Uczniowie pogrążeni w swojej bezsilności, bez pomocy nie widząc wyjścia z sytuacji zaczynają myśleć o najgorszym.

Kto powinien przeczytać tę książkę?

Powiem szczerze, że po przeczytaniu „Balet, który niszczy. Traumatyczne historie ze szkół baletowych” byłam zszokowana. Wstyd mi, że ludzie uważający się za pedagogów szkoły państwowej tak się zachowują. Niszczą nie tylko ambicje, ale głównie psychikę młodych ludzi. Wstrząsające historie, zamieszczone w książce, powinni poznać wszyscy: dzieci, chcące związać swą przyszłość z baletem (jeśli moje dziecko będzie chciało iść w te stronę nie omieszkam mu tego przeczytać), rodzice oddający pociechy w ręce przestarzałego systemu nauczania, dla spełnienia własnych, chorych ambicji i szalonych pedagogów.

Najbardziej przerażająca jest świadomość, że nikt nie kontroluje tych placówek. Uczniowie zmagają się z problemami, samobójstwami kolegów, depresją, anoreksją, a nauczyciele mimo, że zdają sobie z tego sprawę, kompletnie nic nie robią lub pogłębiają jeszcze ich stan.

Wierzę, że są nauczyciele z powołania, dobre szkoły (bo o takich również mówi autorka w tej książce), często zagraniczne, które wychowują silnych sportowców, a nie zastraszone baletnice. Znam kilka osób, które ukończyły „baletówki” i zdecydowanie twierdzą, że bazując na własnym doświadczeniu, nie posłałyby tam swoich dzieci. O czymś o świadczy, prawda? Mam nadzieję, że to się zmieni, a balet będzie tylko kojarzył się z pięknym wyrazem sztuki.

Zobacz podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *